Monitoring nazomerzwermen meervleermuis in Natura 2000-gebied Veluwe, 2025
Provincie Gelderland heeft de Zoogdiervereniging opdracht gegeven invulling te geven aan de monitoring van de meervleermuis (Myotis dasycneme) in Natura 2000-gebied Veluwe. De monitoring van de meervleermuis op de Veluwe heeft als doel basisgegevens te leveren voor de evaluatie van het Natura 2000 beheerplan voor dit gebied. Met deze basisgegevens moet kunnen worden beoordeeld of de instandhoudingsdoelstellingen voor het gebied gehaald worden.
Voor de monitoring van de functie zwermgebied heeft de Zoogdiervereniging in 2025 onderzoek gedaan naar de zwermactiviteit van de meervleermuis bij drie paar- en winterverblijven. Het zwermen bij winterverblijven vindt voornamelijk plaats vanaf augustus tot half september (Haarsma 2011, van Schaik et al. 2015). Paren vindt plaats in winterverblijven, waarbij gezwermd wordt, en in de directe omgeving daarvan. Dit soort winterverblijven zijn daarom nagenoeg altijd ‘paar- en winterverblijven’. Voor de leesbaarheid spreken we in deze notitie verder van ‘winterverblijven’.
Voor monitoring van de functie overwinteringsgebied voor meervleermuizen in het Natura 2000 gebied Veluwe wordt gebruik gemaakt van de tellingen die worden uitgevoerd voor het NEM Meetprogramma Wintertellingen Vleermuizen. Voor monitoring van de functie overwinteringsgebied zijn aantalstrends tot en met 2017, 2020 en in 2022 (La Haye 2017, Adrichem en Jansen 2021, Adrichem en Aarts 2023) weergegeven voor het Natura 2000-gebied Veluwe op basis van de gegevens uit dit NEM Meetprogramma.