Overslaan en naar de inhoud gaan
Zoogdiervereniging logo De Zoogdiervereniging

Main menu

Primair menu

  • Zoogdiersoorten
  • Actueel
    • Nieuws
    • Agenda
  • Wat we doen
    • Bijzondere thema's
    • Monitoring
    • Projecten
    • Cursussen
  • Doe mee
    • Steun ons
    • Tellen
    • Werkgroepen
  • Kennisbank
    • Zoogdier
    • Lutra
    • Alle publicaties
    • FAQ
    • Informatie over vleermuizen
    • Nieuwsbrieven
Inloggen Winkel

Kruimelpad

  1. Home
  2. actueel
  3. nieuws
  4. wolven laten zich op nieuwe plekken op de veluwe zien

Wolven laten zich op nieuwe plekken op de Veluwe zien

03 april 2020

Tekst: Marjolein Koek (Natuurmonumenten); Lennard Jasper (Staatsbosbeheer) en Glenn Lelieveld (Zoogdiervereniging)
Foto: Wolvenmeldpunt, Zoogdiervereniging

De wolven laten zich steeds vaker zien op nieuwe plekken op de Veluwe. Verschillende wildcamera’s legden wolven vast: aan de oostkant van de Noord-Veluwe nabij Emst, op de Zuid-Veluwe en op de Noord-Veluwe nabij Heerde. Het laat zien dat wolven in de winter hun territorium vergroten om efficiënter te kunnen jagen. Daar is op de Veluwe zeker ruimte voor.

Eerste waarneming Zuid-Veluwe

Op beelden van een camera op de Zuid-Veluwe is een wolf te zien bij een dood edelhert. Het is de eerste bevestigde waarneming van een wolf in dit gebied. Boswachter André ten Hoedt is niet verrast: “We zaten er al een tijdje op te wachten. Dit gebied is uitgestrekt en heeft veel wild. Een ideaal leefgebied voor de wolf. Gaaf dat hij ons gebied nu gevonden lijkt te hebben, maar het is afwachten of hij of zij zich hier ook zal vestigen.” Het is onbekend of de wolf die op de camerabeelden te zien is, een wolf is die al eerder is gesignaleerd. Mogelijk is het de wolvin die zich al een tijdje op de Midden-Veluwe ophoudt. Ook is nog niet duidelijk of de wolf op de camerabeelden het hert zelf heeft gedood. Op het kadaver van het edelhert is veldonderzoek uitgevoerd en zijn DNA-monsters genomen. Uit het genetisch onderzoek zal duidelijk worden of de wolf ‘een bekende’ is, en of deze wolf het edelhert heeft gedood.

Wolf op de Zuid-Veluwe, vastgelegd door een wildcamera (Bron: Wolvenmeldpunt Zoogdiervereniging)
Wolf op de Zuid-Veluwe, vastgelegd door een wildcamera (Bron: Wolvenmeldpunt Zoogdiervereniging)

Roedel verkent omgeving

Op de Noord-Veluwe leeft sinds een jaar een roedel wolven. Daar zien we dat de wolven gedurende de winter een steeds groter gebied verkennen. Wildcamera’s legden een wolf vast in een cultuurlandschap op de Noord-Veluwe. Boswachter Lennard Jasper van Staatsbosbeheer: “Het is een overgangsgebied van de Veluwe naar de nattere graslanden en veengronden, met beken, vennen en agrarisch gebruik. Dat laat zien dat ze niet alleen het natuurgebied, maar ook het aangrenzende buitengebied aan het verkennen zijn. Aan de noordoostkant van de Veluwe nabij Heerde, is ook een wolf door een wildcamera vastgelegd. Deze wolf bevindt zich buiten het Leefgebied Wolf, zoals door de Provincie Gelderland vorig jaar is gevisualiseerd, en lijkt dus ook de omgeving te verkennen.” Of er ruimte is op de Noord-Veluwe is voor een tweede roedel is niet duidelijk. Dit zal de wolf in de toekomst zelf bepalen.

Gerelateerde zoogdiersoorten

Wolf (© Maaike Plomp)

Wolf

Lees meer over Wolf
Zoogdiervereniging Logo

Direct naar

Primair menu

  • Over ons

Adres

Natuurplaza (Mercator III)
Toernooiveld 1
6525 ED Nijmegen

info@zoogdiervereniging.nl 024-7410500

Postadres

Zoogdiervereniging
Postbus 6531
6503 GA Nijmegen

Word lid
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
ANBI Logo

Voet secundair

Primair menu

  • Disclaimer