Utrecht: NEM Zoldertellingen vleermuizen

27 augustus 2025
Het Groene Huis, Schothorsterlaan 21, 3822 NA, Amersfoort
Gratis
Grijze en gewone grootoorvleermuizen in een kerktoren
Grijze en gewone grootoorvleermuizen in een kerktoren (© Erik Korsten)

Op 27 augustus om 19:00 uur organiseert de Zoogdierwerkgroep Utrecht ZOUT in samenwerking met de Zoogdiervereniging een bijeenkomst voor de NEM Zoldertellingen Vleermuizen. De bijeenkomst is in Het Groene Huis in Amersfoort. Aanmelden kan via het mailadres zoogdierutrecht@gmail.com .

Voor actieve tellers is dit een goed moment om elkaar te ontmoeten. Voor nieuwe en geïnteresseerden is er gelegenheid om kennismaken te met deze indrukwekkende manier van onderzoeken naar vleermuizen. Daarvoor geven we een lezing met instructies. 

Wat is zoldertellen voor vleermuizen eigenlijk?
Zolders en torens van kerken en kloosters, maar ook van andere (oude) gebouwen, vormen voor een aantal vleermuissoorten belangrijke verblijfplaatsen. De in Nederland zeldzame grijze grootoorvleermuizen en ingekorven vleermuizen zijn ervan afhankelijk voor hun kraam- en zomerverblijfplaatsen. Ook veel andere soorten, zoals bijvoorbeeld gewone grootoorvleermuizen, laatvliegers en baardvleermuizen maken regelmatig gebruik van dergelijke ruimten. Het zoldertellen is het onderzoeken van (kerk)zolders op de aanwezigheid van vleermuizen. Dit is voor het meetprogramma zoldertellingen van het Netwerk Ecologische Monitoring (NEM). 

De zolder op
Het telseizoen is in de periode van 15 juli tot en met 15 oktober. In die periode worden zolders eenmalig bezocht.
Een jaarlijks bezoek aan een (kerk)zolder of -toren is heel bijzonder en een belevenis op zich. Je bezoekt plaatsen waar bijna nooit iemand komt. Een zoldertelling begint met het maken van een afspraak. Bij nieuwe kerken en contacten vergt dit enig doorzettingsvermogen, maar de ervaring is dat als contacten eenmaal gelegd zijn, het jaar erop een afspraak makkelijk is gemaakt. Een zolder bezoeken doe je met minimaal twee personen, de tellers en meestal worden er meerdere kerken op een dag geteld. Uitgerust met een zaklamp, hoofdlamp en fotocamera ga je op pad. Soms wil een koster of beheerder van de kerk graag mee naar boven, maar in veel gevallen haal je de sleutel ergens in de buurt op en ga je zelf op ontdekkingstocht.
Eenmaal op de zolder of in de toren speur je naar vleermuizen en hun sporen, met name de kleine keuteltjes. Ook aan de hand van de keuteltjes kunnen een aantal soorten vleermuizen worden onderscheiden. Eenmaal weer beneden is de beheerder vaak erg benieuwd wat er is ontdekt. Na afloop van de telling worden de resultaten ingevoerd in het NEM Zoldertellingen invoerportaal.

Inhaalslag
Naast dat het leuk is om de zolders op vleermuizen te onderzoeken is er ook een belangrijke noodzaak. Vooral in het oostelijke en westelijke deel van Brabant zijn grote gebieden waar al lang geen bezoeken meer aan zolders zijn gebracht. Dit weer beter in beeld brengen komt de verspreidingsgegevens en daarmee vleermuisbescherming enorm ten goede. Er valt dus flinke winst te behalen! 

Wil je meedoen? Kom naar de bijeenkomst op 27 augustus in Amersfoort!

Waar?

Het Groene Huis, Schothorsterlaan 21, 3822 NA, Amersfoort. 
Deur open om 19:00, start presentatie om 19:30