Zwermscherm Fort aan de Klop
In 2006 is door de Zoogdiervereniging VZZ het project 'Vleermuisleefgebieden in de Nieuwe Hollandse Waterlinie' uitgevoerd. Het ging daarbij om een liniebreed onderzoek naar de functies van de forten en het landschap op en om de forten voor vleermuizen. Het onderzoek moet leiden tot spelregels voor de beheerders, die de ontwikkeling en het gebruik van de forten mogelijk maken, zonder geweld te doen aan de belangrijke functies die de forten en hun omgeving voor vleermuizen vervullen.
De forten vervullen een belangrijke functie als winterslaapplaats en tijdens het onderzoek werd duidelijk dat vooraf aan de winterslaap de vleermuizen de forten regelmatig bezoeken om te zwermen. De vleermuizen vliegen dan in de avondschemering heen en weer voor de ingang van hun winterverblijf. Het is een soort dans waarbij de mannetjes en vrouwtjes elkaar leren kennen, voordat ze met elkaar paren. Bovendien laten de vrouwtjes aan hun jongen zien waar ze de winter kunnen doorbrengen. Verstoring van het zwermen is uit den boze en kan er toe leiden dat de vleermuizen het fort niet als overwinteringsplaats kiezen.
Bij Fort aan de Klop in Utrecht moet vlak naast het fort een theehuis met terras komen, op slechts enkele meters verwijderd van de zwermplek. Om verstoring van de vleermuizen te voorkomen heeft de eigenaar een groot scherm tussen het terras en de zwermplek laten plaatsen. Op het scherm is, in overleg met de Zoogdiervereniging VZZ, informatie over vleermuizen, het fort en de functie van het scherm geplaatst. Zo vervult het scherm ook een informatieve functie.
Voor de Zoogdiervereniging laat dit project zien dat natuurbescherming en recreatie goed samen kunnen gaan.