Overslaan en naar de inhoud gaan
Zoogdiervereniging logo De Zoogdiervereniging

Main menu

Primair menu

  • Zoogdiersoorten
  • Actueel
    • Nieuws
    • Agenda
  • Wat we doen
    • Bijzondere thema's
    • Monitoring
    • Projecten
    • Cursussen
  • Doe mee
    • Steun ons
    • Tellen
    • Werkgroepen
  • Kennisbank
    • Zoogdier
    • Lutra
    • Alle publicaties
    • FAQ
    • Informatie over vleermuizen
    • Nieuwsbrieven
Inloggen Winkel

Kruimelpad

  1. Home
  2. actueel
  3. nieuws
  4. vleermuizen het daglicht

Vleermuizen in het daglicht

03 augustus 2018

De droogte houdt aan. Mens en dier proberen zich zo goed mogelijk aan te passen aan de zomerse temperaturen. Ook vleermuizen kunnen soms ander gedrag vertonen dan gebruikelijk. Wanneer het in hun verblijfplaats echt te warm wordt, zijn vleermuizen soms zelfs genoodzaakt om overdag naar buiten te vliegen. En op zo’n tijdstip liggen weer andere predatoren op de loer.

Marlies Kiggen was rustig de boodschappen uit de auto aan het halen, toen er vlakbij opeens iets zwarts voorbij flitste. Vast een merel. Maar de verbazing was groot toen ze merkte dat het een vleermuis was. En dat op klaarlichte dag! Na goed kijken ontdekte ze meerdere vleermuizen die tegen de gevel verkoeling aan het zoeken waren. Een bijzondere gewaarwording.

 

Vleermuizen actief op klaarlichte dag (Bron: Marlies Kiggen)

Overdag kom je zelden vleermuizen tegen, ze vliegen en jagen vooral ’s nachts. Hun vermogen tot echolocatie en het bezit van vleugels biedt hun de mogelijkheid om ’s nachts op insecten te jagen en een unieke ecologische niche te bezetten. Ze hebben op deze manier minder last van voedselconcurrentie, anderzijds zijn vleermuizen ’s nachts veiliger voor predatoren. Veel dagactieve roofdieren, zoals dagroofvogels, zien in het donker namelijk minder goed dan overdag. Vleermuizen hebben daarom in de nachtelijke uren minder kans om hieraan ten prooi te vallen. Toch blijft het ook in de schemering oppassen voor vleermuizen. Een bijzonder voorbeeld hiervan komt van Joke Arends, die deze zomer een ongebruikelijke predator op de gevoelige plaat legde.

 

Merel vangt vleermuis (Bron: Joke Arends)

Tekst: Vita Hommersen, Zoogdiervereniging
Films: Marlies Kiggen; Joke Arends, compilatie: Zoogdiervereniging

Gerelateerde zoogdiersoorten

Gewone dwergvleermuis René Janssen

Vleermuizen algemeen

Lees meer over Vleermuizen algemeen
Zoogdiervereniging Logo

Direct naar

Primair menu

  • Over ons

Adres

Natuurplaza (Mercator III)
Toernooiveld 1
6525 ED Nijmegen

info@zoogdiervereniging.nl 024-7410500

Postadres

Zoogdiervereniging
Postbus 6531
6503 GA Nijmegen

Word lid
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
ANBI Logo

Voet secundair

Primair menu

  • Disclaimer