Natuurplaza op 27 april geopend

27 april 2010

In Natuurplaza werken zes organisaties met een grote vrijwilligersachterban op het gebied van de veldbiologie samen met wetenschappers. Daaronder naast de Zoogdierverenigig onder andere ook SOVON (vogels) en RAVON (vissen, reptielen en amfibieën). De samenwerking is van belang voor wetenschappelijk onderzoek en voor advisering van beleid en openbaar bestuur over natuurbeheer. Voorts levert Natuurplaza gegevens voor de Nationale Databank Flora en Fauna.

Op Natuurplaza telt ongeveer 150 medewerkers en is gehuisvest in gebouw Mercator 3 op de Bètafaculteit van de Radboud Universiteit Nijmegen. Ze zijn verbonden aan zes organisaties: de Zoogdiervereniging, RAVON (reptielen, amfibieën en vissen), FLORON (planten), SOVON Vogelonderzoek Nederland, Stichting Bargerveen (fauna en biodiversiteit) en de stichting Veldonderzoek Flora en Fauna. Samen vertegenwoordigen ze 85 procent van de gegevens verzamelende vrijwilligers.
De overige 15 procent is elders in Nederland gevestigd (waaronder de Vlinderstichting), maar Natuurplaza werkt inhoudelijk met hen samen.

Afbeelding verwijderd.

De organisaties bevinden zich op Natuurplaza niet alleen dicht bij elkaar, maar ook dicht bij de onderzoekers. Door die bundeling van natuurkennis kan Natuurplaza een sterke impuls betekenen voor het natuuronderzoek, zegt Jan van Groenendael, hoogleraar aquatische ecologie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. De universiteit heeft expertise op het gebied van natuurherstel, veld-, dier- en aquatische oecologie. Samen kunnen ze toewerken naar een Nederlands centrum voor toegepaste ecologie en veldecologie. Toepassing van deze kennis kan een grote aantrekkingskracht hebben op studenten en opdrachten genereren vanuit natuurbescherpmingsorganisaties.

17.000 vrijwilligers

De 17.000 vrijwilligers die binnen deze organisaties actief zijn van onschatbare waarde voor het flora- en faunaonderzoek in Nederland. Met hun regelmatige tellingen van diverse planten- en diersoorten zijn ontwikkelingen in diverse populaties systematisch te volgen. Zo weten we nu dat het aantal huismussen sinds de jaren ‘80 meer dan gehalveerd is, dat de egel hard achteruit gaat en dat we met moeite nog kamsalamanders in Nederland zien. Aan de andere kant zijn er ook soorten toegenomen.

Wetenschappers kunnen vervolgens op zoek naar de oorzaken van deze veranderingen en adviseren over mogelijke aanpak.

Afbeelding verwijderd.


Opening

Dinsdag 27 april om 15.00 uur was de feestelijke start met een presentatie over Natuurplaza door Ella de Hullu, voorzitter Natuurplaza. Aansluitend gaf dr. Jan van Groenendael, Gegevensautoriteit Natuur en hoogleraar Aquatische oecologie aan de Radboud Universiteit, een presentatie over het belang van Natuurplaza als kwaliteitsbewaker van gegevensverzamelingen voor het wetenschappelijk onderzoek.

Zie ook www.ru.nl/wetenschapsagenda/huidige_editie/nieuws/jaargang_4/model_verklaart_toe-/
www.ru.nl/actueel/nieuws/item_757995/ruzie_ecologen/

 

Afbeelding verwijderd.

Illustraties: Monic Deichmann van La Deich
 

UPDATE: Lees het artikel 'Natuurclubs onder een dak' over de opening op site van De Volkskrant.