Eerste landelijke Zoogdierdag over stadse dieren

9 april 2010

Veel zoogdieren wonen in, of bezoeken de stad: vleermuizen in de spouwmuur, egels in de tuin, eekhoorns in de boom, steenmarters onder de motorkap, muizen in de schuur. Natuur op je deurmat kan een verrijking zijn maar ook tot overlast leiden en tot lastige procedures. Maar het hoort allemaal bij de stad als biotoop, het centrale thema van de eerste landelijke zoogdierdag van 17 april te Nijmegen.

In elke stad in Nederland wordt samengeleefd met zoogdieren (egels, steenmarters, vleermuizen, ratten et cetera). Hoe vergaat het deze zoogdieren in de stad? Is hun aanwezigheid in kaart te brengen? En hoe kun je een stad zoogdiervriendelijk inrichten, niet alleen bij stedelijke vernieuwing maar ook bij stadsuitbreidingen?

Steden bieden een grote diversiteit aan biotopen en zijn daarmee voor sommige soorten zoogdieren zelfs onmisbaar. Zo kunnen tuinen ware toevluchtsoorden zijn voor de egels waar het niet goed mee gaat, zo bleek uit onderzoek van de Zoogdiervereniging.

Maar beschermde zoogdieren kunnen projectontwikkelaars slapeloze nachten bezorgen, uit angst voor vertragingen bij sloop- en nieuwbouwprojecten. Het is daarom goed om te weten hoe stedelijke zoogdieren in beeld zijn te brengen. Hoe gebruiken bijvoorbeeld verschillende vleermuissoorten steden als leefgebied? En hoe kan de stad vleermuisvriendelijk worden ingericht? Het motto daarbij is dat een stad die goed is voor vleermuizen, ook goed is voor mensen. Hoe die mensen tegen de natuur in de stad aankijken is trouwens ook van groot belang. Bijvoorbeeld voor het draagvlak van beschermingsmaatregelen.

En sommige zoogdieren veroorzaken ook overlast, bijvoorbeeld steenmarters die schade aan auto’s kunnen veroorzaken of muizen en ratten die leiden tot stankoverlast of het aanvreten van voorraden. Ook hiervoor en wat er aan te doen zal aandacht zijn op de eerste Zoogdierdag.

Opgave
De eerste landelijke Zoogdierdag is er niet alleen voor leden van de Zoogdiervereniging, ook anderen zijn welkom. Het is een openbare bijeenkomst, maar opgave is noodzakelijk en vol is vol.

Opgave bij de Zoogdiervereniging per e-mail, info@zoogdiervereniging.nl.
 

Programma

Locatie:
* ontvangst, lunch en borrel: Natuurplaza (gebouw Mercator 3), Toernooiveld 1 in Nijmegen
* lezingen: gebouw Linneaus, Heyendaalseweg 137 in Nijmegen
De gebouwen Mercator 3 en Linneaus zijn naast elkaar gelegen, routebewijzering zal worden aangebracht.

9:30 uur Ontvangst in Natuurplaza, mogelijkheid tot bezichtigen nieuw kantoor Zoogdiervereniging
10:00 uur Opening door de voorzitter van de Zoogdiervereniging, Jacob van Olst
10:10 uur Stad als biotoop – Niels de Zwarte, teamleider onderzoek bij Bureau Stadsnatuur Rotterdam
10:40 uur Stedelingen en zoogdieren – Johan van Zoest, gemeente Amsterdam
11:10 uur Koffie- en theepauze
11:30 uur Egels in de stad – Jasja Dekker, senior onderzoeker van de Zoogdiervereniging
12:00 uur Zoogdieronderzoek in de stad – Martin Melchers, gepensioneerde stadsecoloog uit Amsterdam
12:30 uur Algemene Ledenvergadering*, tegelijkertijd lunch (broodjes aanwezig, voor eigen rekening) met mogelijkheid tot bezichtigen nieuw kantoor Zoogdiervereniging
14:00 uur Vleermuizen in de stad – Erik Korsten, vleermuisdeskundige
14:30 uur Knaagdieren in de stad – Nico Vonk, directeur KAD
15:00 uur Koffie- en theepauze
15:15 uur Steenmarters in Deventer – Erwin van Maanen, zoogdieronderzoeker
15:45 uur Ervaringen uit het stadsvogelproject van Vogelbescherming – Jip Louwe Kooijmans, projectleider bij de Vogelbescherming
16:15 uur Sluiting door de voorzitter
16:30 uur Borrel in Natuurplaza, mogelijkheid tot bezichtigen nieuw kantoor Zoogdiervereniging
 

Routebeschrijving

Openbaar vervoer Vanaf NS-station Nijmegen met buslijnen 3, 6, 9 of 10 of lopend
vanaf NS-station Heyendaal (zie kaart). Raadpleeg voor een reisadvies van deur tot deur www.9292ov.nl of bel 0900-9292.

Auto Het terrein van de Radboud Universiteit, waarop Natuurplaza is gelegen, is
vanaf alle invalswegen in Nijmegen aangegeven op de ANWB-wegwijzers.

 

 

Publicatiedatum: 09 april 2010