Inhaalslag verspreidingsonderzoek hazelmuis [2007-2008]

<br />
Hazelmuis
Periode: 
2007 - 2008
Doelsoort: 
Hazelmuis
Financier: 
Min. van LNV, Gegevens Autoriteit Natuur
Contactpersoon: 
Neeltje Huizenga
E-mailadres: 
neeltje [dot] huizenga [at] zoogdiervereniging [dot] nl
Publicaties: 

Doelstelling

Gezien de grote zeldzaamheid en verdergaande achteruitgang is het belangrijk om alle leefgebieden goed in kaart te brengen om de hazelmuis zo adequaat mogelijk te kunnen beschermen.

Inleiding

© Dennis Wansink
Hazelmuis (© Dennis Wansink)

In 2001 en 2002 zijn grootschalige inventarisaties in de kernleefgebieden uitgevoerd in opdracht van het Ministerie van LNV en de Provincie Limburg. Daarbij zijn twee categorieën potentiële leefgebieden onvoldoende of zelfs helemaal niet onderzocht op het voorkomen van de hazelmuis.

Dit zijn de voormalige leefgebieden, waarvan het vermoeden bestaat dat de soort er niet meer voorkomt en het agrarisch gebied, in de directe omgeving van bosgebieden, waar de hazelmuis nu nog voorkomt.

Het is dus de hoogste tijd om deze gebieden te onderzoeken. De inhaalslag betreft dan ook een aanvullend onderzoek in het kleinschalig agrarisch cultuurlandschap aansluitend aan actuele kerngebieden.

Hazelmuisnest (© Dennis Wansink)

Methoden

De hazelmuizen worden opgespoord door middel van twee methoden: via nestenonderzoek en via de inzet van nestbuizen. Bij het nestenonderzoek worden in de herfst op zicht hazelmuisnesten opgespoord. Vrijwilligers struinen systematisch de bosranden in het Limburgse Mergelland af.

Bij het nestbuizenonderzoek worden horizontaal onder takken plastic buizen bevestigd. Gebleken is dat hazelmuizen hier slaapnesten in bouwen en zo hun aanwezigheid verraden. Per locatie worden 20 buizen uitgezet die gedurende het zomerseizoen twee wekelijks gecontroleerd worden.

Resultaten

Uit de tot nog toe verzamelde gegevens blijkt dat, ten opzichte van 2005, de vrijwilligers in zeven nieuwe kilometerhokken hazelmuizen hebben aangetroffen. Het lijkt er op dat de soort een ruimere verspreiding in het agrarisch gebied, direct aansluitend aan de actuele leefgebieden heeft dan werd aangenomen. Deze gebieden sluiten nauw aan bij de bestaande kerngebieden.

Daarnaast is de soort in een leefgebied waargenomen, waarvan werd aangenomen dat de soort hier verdwenen zou zijn, namelijk de Houbenderheide bij Crapoel. De hazelmuis was hier niet meer waargenomen sinds de jaren zestig van de vorige eeuw.

Meedoen?

Geef je op deze pagina op:

Meer lezen over de hazelmuis?

Hazelmuis soort pagina